Підвищення рівня безпеки

Великі дані та безпека на дорозі

15.03.2021

Коли ви їдете на підключеному авто, через нього проходять величезні потоки даних, десятки гігабайт. Їх збирають безліч датчиків і різних електронних систем, такі як, наприклад, контроль стійкості, камери та інше. Інформація надходить від дороги, дорожніх знаків та інших транспортних засобів. Все це дозволяє отримувати потрібні дані про стан доріг і дорожній рух. Наприклад, зібрана автомобілем інформація може визначити, які ділянки доріг потребують ремонту, і повідомити про це відповідним службам. Як таке можливо? Команда розробників програмного забезпечення SEAT може відповісти на це питання. Один з головних людей, відповідальних за передачу, зберігання і обробку цих даних, Карлос Буеносвінос, каже: «Аналізуючи їх [дані], ми можемо дізнатися інформацію, яка допоможе всім громадянам, особливо, коли справа стосується безпеки. А це саме те, що є для нас найважливішим».

Анонімний збір інформації

Натискаючи на газ або гальмо, опускаючи або піднімаючи бічне скло, ви подаєте відповідні сигнали спеціальним датчикам, які, у свою чергу, надсилають інформацію на сервер за допомогою 4G-мережі. «Перше завдання для нашої команди - зберігати такі великі обсяги інформації. А для обробки цих даних і виведення у нас є різні алгоритми, математичні і статистичні методи», - каже Карлос. Причому збирається ця інформація цілковито анонімно. «Неможливо дізнатися, від якого саме автомобіля або людини надходять дані. Насправді, нам це і не важливо. Нас цікавлять узагальнені дані, які свідчать про те, що відбувається на дорозі», - пояснює Карлос.

Завжди бути у курсі подій

Інформація, що збирається системами автомобіля, такими як контроль стійкості, педалі, клімат-контроль та інше, дозволяє розробникам дізнатися, які чинники впливають, наприклад, на силу зчеплення. Сніг, лід, ями на дорозі - про все це можна дізнатися за допомогою різноманітних датчиків. «Завдяки всій цій інформації ми можемо зробити свій внесок у створення загальноєвропейських карт тертя, якими ми можемо поділитися з навігаційними службами. У свою чергу, вони попереджають водіїв про потенційні небезпеки на дорозі. Також ми можемо відправити інформацію організаціям, відповідальним за інфраструктуру, які використовують їх для забезпечення належного обслуговування дорожньої мережі», - пояснює Віктор Монсеррат - ще один співробітник центру зберігання даних SEAT. «Вони [служби] не тільки будуть реагувати швидше, але і почнуть діяти більш ефективно, оскільки їм не потрібно буде постійно нишпорити по дорогах у пошуках пригод», - додає він.

Завжди бути в курсі подій

Дані, які висвітлюють шлях

Аналіз даних, що надходять з різних місць в автомобілі, допомагає дізнатися не тільки про дорожні дефекти, а й про занадто темні ділянки дороги. «Якщо ми зможемо дізнатися, де знаходиться автомобіль, у яку пору доби і скільки світла падає на нього, ми будемо у курсі, де потрібно поліпшити освітлення на дорозі. Далі ми можемо надати цю інформацію відповідним властям для підвищення безпеки дорожнього руху», - каже Карлос.

Дані, які висвітлюють шлях

Цілковитий контроль ситуації

Інформація, що отримується з камер, розташованих в автомобілі, дозволяє у режимі онлайн дізнаватися про ситуацію на дорозі, наявні вільні місця на парковці. Усе це корисно не тільки пересічним водіям, а й екстреним службам, які завжди будуть знати, чи є на дорогах якісь перешкоди. Таким чином працюють камери багатьох автомобілів. Це дозволяє отримати найбільш точну інформацію про дорожню ситуацію. Наприклад, якщо камери кількох машинодночасно показали, що в цьому місці є знак СТОП, значить, він дійсно там є. Те ж саме працює і у зворотньому напрямку. Система звіряється із записаними раніше даними та інформацією, яка є в картах, щоб попередити водія про те, що в даному місці проходить суцільна лінія, навіть якщо її не видно через рясний снігопад. «По мірі того, як ми переходимо до більш високого рівня автономного водіння, нам потрібно бути максимально впевненими у тому, що ми контролюємо ситуацію на дорозі», - каже Віктор. 

Майбутнє поруч

Майбутнє поруч

Команда центру зберігання даних SEAT обробляє інформацію, що надходить від автомобілів. Головне завдання - отримати якомога більше користі з отримуваних даних. «Із появою автономних автомобілів і 5G обсяг даних зростатиме в геометричній прогресії, а разом з ним і цінність, яку ми можемо з них витягти у вигляді нових продуктів і послуг», - говорить Віктор. «Чим більше у нас інформації, тим ближче ми до наших клієнтів. Ми краще розуміємо їх і стаємо більш чуйними до їхніх потреб», - додає Карлос.

Нові можливості

Збір, зберігання і обробка інформації від автомобілів - це лише один із напрямків, у яких працює новий відділ даних SEAT. Ця команда також займається оптимізацією роботи всієї компанії в цілому, обробляючи дані з декількох тисяч систем. «Наша мета - використати дані для оптимізації внутрішніх процесів, зниження витрат, визначення майбутніх стратегій і розробки нових бізнес-моделей», - каже Віктор. «У довгостроковій перспективі ми зможемо використовувати всі ці знання і зробитисвій внесок у поліпшення суспільства і більш продуктивну промислову екосистему», - робить висновок Карлос.