Жінки в науці

Два покоління, такі різні й такі схожі

05.03.2021

Жінки завжди мали вагоме значення для науки. Вони відігравали важливу роль у дослідженнях, розвитку технологій, створенні нової техніки. Автомобільна промисловість також не обійшлася без жіночого впливу. Наприклад, актриса німого кіно Флоренс Лоуренс винайшла покажчики повороту. А дружина самого Карла Бенца - Берта Бенц, яка сама була чудовим механіком, винайшла гальмівні колодки.

Але навіть незважаючи на це, жінки все ще залишаються в меншості у технічних галузях: інженерія, технології, математика. Згідно з інформацією, зібраною ЮНЕСКО, лише 35% студентів, які вивчають ці напрямки в ВУЗах та інших навчальних закладах, жіночої статі. Можливо, ситуація така через в усталені стереотипи, згідно з якими «технічні професії - не жіноча справа», а вже з раннього віку багато дівчат думають, що подібні галузі - це не для них. З нагоди Міжнародного дня жінок і дівчаток у науці компанія SEAT вирішила на прикладі двох різних поколінь показати, що технічні професії однаково пасують усім.

Яна Планагума вчиться на першому курсі середньої школи «Salesians de Rocafort» в Барселоні. Незважаючи на те, що їй тільки 12 років, вона вже твердо знає, чим хоче займатися у майбутньому: «Я люблю математику. Я вже обрала своє майбутнє, до якого йтиму, і ніщо і ніхто не зупинить мене». Інше покоління представляє Пакі Лізана - інженер з телекомунікацій і керівник відділу цифрових продуктів SEAT. На її думку, наука завжди була відкрита для дівчат, важливо лише надихати їх і залучати до цієї галузі. «Збільшення кількості жінок у цих сферах - ключ до успішного подолання гендерних стереотипів у майбутньому», - стверджує вона.

Нова формула

«Я входила до 900 найкращих з 15 000 іспанських учнів на іспитах з математики в 5-му класі», - каже Яна. Свого часу Пакі теж мала визначні успіхи у цьому ж віці. Вона проводила експерименти з фізики, хімії та математики, серйозно заглиблюючись у сферу науки і технологій. «Я навіть написала код, який міг обдурити програму іспиту. У підсумку це виявилося складніше, ніж сам іспит», - сміється вона.

Згідно зі статистикою ЮНЕСКО, хоча гендерний розрив у сфері науки все ще великий, він поступово скорочується.

Наприклад, результати наукового тесту PISA, проведеного серед 15-річних школярів 70-ти країн світу, не виявили майже ніякої різниці між відповідями хлопчиків і дівчаток в третини країн-учасниць. В середньому вони набирали однакову кількість балів. Також приблизно в третині країн дівчинки випереджали хлопчиків, і ще в третини - навпаки.

«Моя креативність і пристрасть у вирішенні проблем - ось що підштовхнуло мене до вивчення телекомунікаційної інженерії. Для мене наука і технологій - це енергія для зміни статусу-кво, це революція, доступна не тільки чоловікам, але і жінкам», - каже Пакі. Як говорить статистика Організації економічного співробітництва і розвитку, на інженерних спеціальностях навчається всього 24% дівчат. Здається, Яна знає причину: «Я впевнена, що є багато дівчат, які мріють стати інженерами, але вони бояться. Я б порадила їм просто піти на це, незважаючи ні на що», - пояснює вона.

Жінки в науці

Коли Яну запитали про видатних жінок в науці, перше ім'я, яке вона назвала, - Марія Кюрі. Другою була Ада Лавлейс, яка вважається першим програмістом на планеті. «Джерела нашого натхнення, можливо, трохи застаріли. Якщо ми відновимо їх, дівчата побачать, що серед сучасних вчених, програмістів, дослідників і інженерів є жінки, чиї досягнення справді надихають», - каже Пакі. Яна згодна з цим твердженням: «У науці багато успішних жінок, але ми їх не бачимо». Інститут Джини Девіс, відомий своїми дослідженнями в області гендерних питань, зібрав цікаву статистику. Відповідно до неї, серед усіх жінок, які працюють в науці, тільки 12% виступає на великих екранах.

Жінки - майбутнє мобільності

Сьогодні SEAT є однією з провідних в Європі автомобільних компаній з найбільшою кількістю жінок. Тут 21% робочої сили складають саме дівчата. Зараз бренд активно розвиває напрямок міської мобільності, в якому завжди є місце таким молодим даруванням, як Яна. Тут вони дівчата зможуть не тільки розвинути свої технічні навички, а й побудувати хорошу кар'єру. «Прийшов час жінок. Ми збираємося зіграти ключову роль в перетворенні світу. Ми вносимо гендерна різноманітність і передаємо новому поколінню свої навички в областях, в яких ми досягаємо успіху: інновації, стійкість і мобільність », - зазначає Паки.

 

 

Паки Лизана вважає, що вивчення наукових і технічних дисциплін дає жінкам необхідні навички і знання для досягнення успіху в активно мінливому світі: «Я раджу всім пробувати різні напрямки і експериментувати. А коли ви знайдете те, чим будете дійсно захоплені, йдіть до кінця. Тому що суспільство не може заборонити вам вносити свій внесок у вирішення проблем, які точно чекають нас в майбутньому ».

Інженери та вчені завтрашнього дня