Чотири десятиліття еволюції процесу розробки автомобілів

Від циркуля до цифрового проектування

13.06.2018

/        На зміну шестиметровим креслярським дошкам прийшли 3D-ескізи автомобілів

/        У технічному центрі SEAT працює понад 1000 інженерів, а це вп'ятеро більше, ніж 40 років тому

/        Ключовими гравцями нових екстремальних випробувань прототипів є електроніка й нові системи підтримки водія

Марторель, 7 червня 2018 р. - Комплект циркулів, гумових ластиків і кальки, що був головним засобом проектування автомобілів, поступився місцем інструментам цифрової епохи. Інженери SEAT, які брали участь у налагодженні випуску культових моделей, розповідають про еволюцію процесу створення й удосконалення автомобілів за останні 40 років.

До шести метрів паперу

- До шести метрів паперу: сучасні дизайнери працюють за моніторами з використанням новітніх 3D-технологій, а 40 років тому для створення повномасштабного креслення автомобіля їм доводилося збиратися за довгим креслярським столом. «Все робили вручну за допомогою паперу, лінійки й циркуля, і звісно, без жодних програм для редагування графіки», - пригадує Анхель Лахос (Ángel Lahoz). У 80-х роках одним із найскладніших завдань було креслення на папері проекцій різних перерізів автомобіля, накладених одна на одну.

Це було схоже на майстерню художника

- Від графітового олівця до цифрового стилуса: «У кожному департаменті був один комп'ютер, яким користувався асистент керівника, а всі решта працювали за столами, заваленими кресленнями й кольоровими олівцями. Це було схоже на майстерню художника», - говорить Лахос. Сьогодні можна побачити інтерактивні планшети й цифрові ручки. Дизайнери можуть миттєво коригувати одним натисканням кнопки, відпала потреба в «незліченних виправленнях за допомогою гумових ластиків», - додає він.

Дві тонни гіпсу порівняно з 5000 кг глини

- Дві тонни гіпсу порівняно з 5000 кг глини: під час створення нової моделі паралельно з ескізами використовують повномасштабні прототипи, а це полегшує процес визначення фінальних обрисів. Працюючи над першим поколінням Ibiza у 80-х роках минулого сторіччя, дизайнери використовували гіпс, а зараз - подібну за своїми якостями до глини полімерну суміш, «яка набагато краще підходить для ліплення», - зазначає Лахос. Крім того, сучасна технологія забезпечує «чудовий рівень точності аж до десятих часток міліметра». На додачу до цього процесу, що потребує великої ручної праці, широко використовують віртуальні прототипи.

Дизайнери в HD-окулярах

- Дизайнери в HD-окулярах: «Якби тоді, коли я починав працювати в SEAT, хтось мені сказав, як ми працюватимемо зараз, я подумав би, що це фантастика», - говорить Лахос. Тепер можна не лише спроектувати модель за допомогою віртуальної реальності, а й самому оцінити її, «посидівши» за кермом. Ці нові робочі інструменти дають змогу гарантувати втілення в життя до 90% перших ескізів.

- Удвічі більше симуляцій завдяки віртуальній реальності: протягом останніх років віртуальна реальність стала невід'ємним аспектом усього процесу проектування моделі. Прикладом може слугувати перевірка поведінки автомобіля під час зіткнень. Наприклад, під час створення нової Ibiza було проведено 95 000 симуляцій, що вдвічі більше, ніж для автомобіля попереднього покоління. Крім того, нова технологія може проаналізувати до 3 мільйонів елементів автомобіля, тоді як 30 років тому їхня максимальна кількість становила 5000.

Еволюція екстремальних випробувань

- Еволюція екстремальних випробувань: перш ніж потрапити на ринок, моделі повинні пройти серію випробувань в екстремальних умовах. «За останні роки процес тестування дуже змінився», - говорить відповідальний за екстремальні тести інженер Хайме Кампс (Jaume Camps). Тридцять років тому прототипи вже проходили динамічні теплові випробування в пустельних регіонах і тестування в екстремальній холоднечі за Полярним колом. Різниця полягає у тому, наголошує Кампс, що зараз кількість тестів зросла внаслідок появи в сучасних автомобілях «різноманітної електроніки та систем підтримки водія».

- Вп'ятеро більше інженерів: на момент відкриття технічного центру SEAT 1975 року тут на площі 130 000 м2 працювало 211 інженерів. Через чотири десятиліття він став справжнім осередком знань площею 200 000 м2, і трудиться тут понад 1000 професіоналів.