Незвичайні професії автомобільної індустрії

Скульптор автомобілів

30.01.2019

/ Моделісти розробляють форму автомобіля, виготовляючи із синтетичної глини моделі натуральної величини

/ Цей вид ручної праці співіснує з новітніми технологіями і є ключовим аспектом процесу проектування автомобіля

/ Щоб виліпити модель SEAT Tarraco, четверо моделістів працювали разом два місяці й витратили 5000 кг глини

Марторель - Майстри, що виготовляють глиняні моделі, справжні митці автомобілебудівної галузі, але ця професія відносно маловідома. Їхній основний інструмент - руки, вони втілюють у життя ескізи дизайнерів у формі глиняних скульптур натуральної величини. Саме таку роботу виконує Карлос Аркос (Carlos Arcos), який відповідає в компанії SEAT за моделювання дизайну екстер'єру:

Глина як ключовий інгредієнт

Незважаючи на розробки у сфері віртуальної реальності й доступність окулярів із роздільною здатністю 4К, модель із синтетичної глини досі лишається важливою частиною процесу проектування. «Це перший крок, який дає змогу побачити реальні розміри автомобіля. Ти можеш подивитися на нього, торкнутися його... Фізична модель дає незрівнянні ні з чим можливості для вибору ідеальних об'ємів і поверхонь», - коментує моделіст.

Рідкісна професія

Карлос Аркос ліпить автомобілі майже дванадцять років. Він вивчав промисловий дизайн за спеціальністю «Моделювання прототипів». «Я працюю руками, щоб відчути автомобіль, його лінії, поверхню... Ця креативна робота щодня приносить щось нове, і саме тому вона мені так подобається», - пояснює він. На додачу до практичних навичок «...твій мозок має навчитися конвертувати те, що він сприймає у 2D, і переносити це в реальність». Для цього в процесі виготовлення моделі він має контролювати тіні й кореляцію між лініями й поверхнями.

Різьблення нового автомобіля

Щоб пом'якшити глину й підготувати до маніпуляцій, її потрібно розігріти до 60 °C. «Цей матеріал дуже нестійкий і миттєво охолоджується. Тому треба вміти швидко працювати з ним», - говорить Карлос, виймаючи кілька брусків глини з печі. Щоб надати правильної форми, він має кілька власних способів, один із них - «...оцінювати автомобіль із різних кутів, наче справжній скульптор». Спершу за допомогою електроінструментів, як-от фрезерувальна машина, він формує загальні об'єми моделі, а потім, використовуючи шпателі й шкребки, визначає обриси першої фізичної версії автомобіля.

Його найбільше творіння

Останньою моделлю, яку Карлос зі своєю командою виготовив уручну, став новий SEAT Tarraco: «Для кожного автомобіля потрібен свій дизайнерський підхід, але у випадку з цим великим позашляховиком найскладніше було контролювати об'єми й пропорції». Скульптуру творила команда з чотирьох моделістів. «Ми розподілили між собою роботу. Я відповідав за дизайн передньої частини цієї моделі», - пояснює він. На виготовлення макета Tarraco пішло два місяці роботи й 5000 кг глини.

Це колись закінчується?

Моделісти постійно вдосконалюють свої витвори. Вони вносять правки дизайнерів, змінюючи форму глиняних поверхонь: «Ми дуже тісно співпрацюємо. Ми розуміємо їхні задуми й що вони хочуть передати». Карлос зізнається, що «...і вони, і ми продовжуємо вносити зміни в глиняну модель, але якоїсь миті модель потрібно затверджувати. Це рішення називається "заморожування дизайну", і саме воно визначає, яким буде продукт загалом, та забезпечує інтеграцію всіх технічних параметрів, щоб пустити модель у серійне виробництво». На перший погляд модель як справжня: вона повністю пофарбована й має такі елементи, як решітка радіатора, фари й зовнішні дзеркала. «У вікнах навіть є скло, але двері ви аж ніяк не відкриєте. Під усім цим приховується моє творіння з глини», - пояснює моделіст.

Від глини до дорожньої версії

Карлос Аркос говорить про різні моделі SEAT так, наче це його власні діти. Він бачить результати своєї роботи в кожній лінії Tarraco. «Ти знаєш, що в усіх вигинах є часточка тебе самого. Коли бачу цей автомобіль на дорозі, я пишаюся своїм внеском», - підсумовує він.

SEAT - єдина компанія, яка проектує, розробляє, виробляє й продає автомобілі в Іспанії. Міжнародний бренд зі штаб-квартирою в Марторелі (Барселона), який входить до складу концерну Volkswagen, експортує 80% автомобілів і представлений у більш ніж 80 країнах. 2017 року прибуток SEAT після сплати податків становив 281 млн євро, а обсяги продажів в усьому світі - майже 470 000 автомобілів.

Кількість персоналу SEAT Group перевищує 15 000 фахівців. У трьох виробничих центрах компанії, розташованих у Барселоні (Barcelona), муніципалітеті Ал-Прат-да-Любрагат (El Prat de Llobregat) та Марторелі (Martorell), виготовляють надзвичайно успішні моделі Ibiza, Leon й Arona. Крім того, у Чеській Республіці компанія випускає Ateca й Toledo, у Португалії - модель Alhambra, у Словаччині - Mii.

Міжнародна компанія має власний технічний центр, що слугує своєрідним осередком знань: над створенням інновацій для найбільшого промислового інвестора Іспанії у сфері розробок і досліджень тут працює тисяча інженерів. Модельний ряд SEAT уже оснащується передовими комунікаційними рішеннями. А зараз компанія прагне реалізувати глобальний перехід на цифрові технології для впровадження мобільності майбутнього.